Štatút Fondu

ŠTATÚT

neinvestičného fondu s názvom LIPY, n.f.

Zriaďovatelia fondu

1.        Peter Jahn, bytom:                       Kostolná 158/31, Králiky, PSČ  976 34,

2.        Peter Patúš, bytom:                      Nám. Ľ. Štúra 10, Banská Bystrica, PSČ  974 05

3.        Peter Pyšný, bytom:                     Kukučínova 1, Banská Bystrica, PSČ  974 05

podľa zriaďovacej zmluvy spísanej dňa 7. februára 2022 zriadili neinvestičný fond s názvom LIPY, n.f., so sídlom na Kostolnej ulici 158/31, v obci Králiky, PSČ 97634, za účelom združenia peňažných prostriedkov určených na plnenie všeobecne prospešného účelu.

            Zriaďovatelia fondu LIPY, n.f., vydávajú dňa 7. februára 2022 tento

Štatút fondu

Čl. I.

Názov a sídlo fondu

1)        Názov fondu:   LIPY, n.f. (ďalej len: fond LIPY, skrátene fond).

2)        Sídlo fondu:     976 34  Králiky, Kostolná 158/31.

Čl. II.

Čas a trvanie fondu

Fond LIPY sa zriaďuje na dobu určitú, do 30.11.2022, s pôsobnosťou na území Slovenskej republiky.

Čl. III.

Účel, ktorý bude z prostriedkov fondu podporovaný

Fond vznikol za účelom združenia finančných prostriedkov darcov, ktorí majú záujem podporiť všeobecne prospešný účel obsiahnutý v projekte Petra Jahna a v želaní filantropa Konráda Schmidta. Aktivity fondu, v zmysle Čl. 1, § 2, odseku 2, zákona č. 147/1997 Z. z., sú prienikom všeobecne prospešných aktivít, ktoré korešpondujú:

a)   s ochranou duchovných hodnôt Slovenska,

b)   s ochranou ľudských práv,

c)    s ochranou životného prostredia a Zeme,

d)   s uchovaním prírodných, duchovných a kultúrnych hodnôt pre ďalšie generácie,

e)   s podporou vzdelávania a osobného rozvoja na základoch kritického myslenia a filozofie UBUNTU.

1. Konrád Schmidt (Konni) je mierový aktivista, filantrop. Osobným príkladom konal a koná tak, aby sme si vážili život, planétu Zem, spolunažívanie v duchu UBUNTU a hlavne nepodporovali vojny a zbrojenie. Prezentoval to organizovaním podujatí Paríž - Moskva, Washington – Banská Bystrica, Belehrad – Viedeň, a i. V roku 2020 získal v Nemecku cenu mieru. Od jeho prvej návštevy Banskej Bystrice sa stal obdivovateľom mesta, jeho ľudí a okolia. Nádorové ochorenie mu už tretí rok nedovolí tráviť Vianoce, ani iné záujmové aktivity, na Králikoch a v okolí Banskej Bystrice. Nepodarí sa mu naplniť jeho veľký sen. Zastaviť zbrojenie! Ale nevzdáva to. Tak ako sa nevzdáva chorobe, proti ktorej momentálne bojuje v nemocnici. Na konci roku 2021 nám poslal želanie: „Prosím vás o vianočný darček! Dajte prosím niekoľko semien z lipy na Králikoch do kvetináča. Vo svojom závete ustanovím, že na mojom hrobe bude vysadený jeden, alebo dva stromy vašej lipy. Ak vyrastú, každý v Kaiserslauterne bude vedieť, že toto je strom priateľstva a „strom pokoja“ Petra a Konniho. Bude to trvalá turistická atrakcia. Iste, neuvidím to, ale pre mňa je to teraz to najpodstatnejšie. Na Banskú Bystricu a Králiky, a na všetko tam prežité, mám za tie roky krásne spomienky. Ďakujem, a prajem všetko dobré. Konni.“

Z prostriedkov fondu bude zabezpečené a hradené:

a) Úhrada cestovných náhrad a nákladov spojených s prepravou Konráda Schmidta karavanom z Kaiserslauternu na Králiky a späť.

b) Úhrada cestovných náhrad a nákladov pre sprevádzajúce osoby (dvaja vodiči a osoba zabezpečujúca nutnú zdravotnú starostlivosť počas prevozu).

c) Úhrada nákladov spojených s pobytom a verejnými vystúpeniami Konráda Schmidta na Králikoch, v Banskej Bystrici a jej blízkom okolí.

d) Finančný dar, pre Konráda Schmidta, ako prejav pomoci a  priateľstva občanov Banskej Bystrice, Slovenska a Európskej únie Konnimu za jeho celoživotné aktivity v prospech mieru, života a Zeme.

2. Peter Jahn je mierový aktivista, filantrop, autor Reflexnej metódy (ReMe). Tá umožňuje merať a hodnotiť kvalitu zdanlivo nemerateľných procesov. Napríklad kvalitu správania, komunikácie, rozhodovania sa. Umožňuje vyhodnotiť stupeň osobnej pripravenosti jednotlivca na konkrétnu činnosť a potrebu jeho následného osobného rozvoja. Metóda umožňuje odfiltrovať podstatné od nepodstatného, pravdu od klamstva, múdrosť od hlúposti. Práve preto je vhodná na riadenia sociálnej práce, vzdelávania, vzájomnej i mnohoúrovňovej komunikácie. Tá musí byť systémová! Pripravená tak, že zúčastnení:

► poznajú predmet komunikácie a okolie, ktorého sa predmet komunikácie týka (majú znalosti, vedomosti, skúsenosti, a vo vzťahu k téme svoje poznanie rozširujú a zdokonaľujú);

poznajú ciele, požiadavky, očakávania a súvislosti týkajúce sa predmetu komunikácie (sú o tom informovaní transparentne, v dostatočnom objeme a časovom predstihu. V/v väzby systému komunikácie sú im známe bez obmedzení, ako aj väzby systému s jeho blízkym okolím);

► poznajú kvalitatívnu hodnotu cieľov, požiadaviek a očakávaní (k hodnotám množiny v/v parametrov pristupujú na základe kritického myslenie a overenej argumentácie); 

 poznajú formy hodnotenia predmetu komunikácie a stotožňujú sa s nimi (použité aplikačné nástroje rešpektujú fenomény ReMe a princípy reflexného hodnotenia);

► poznajú a rešpektujú všeobecne platnú etiketu (majú jednotnú komunikačnú politiku).

Ak tomu tak nie je ide o zavádzajúci, nesystémový a deformujúci proces. Takým je každý, v ktorom je občan vtiahnutý do spoluúčasti na aktivite, o ktorej nemá potrebné znalosti, alebo o ktorej sú mu cielene podsúvané zavádzajúce informácie. Nevedomosť a neznalosť občana tak umožňujú niektorým spoločensky zvýhodneným skupinám manipulovať s názorom občana v prospech vytipovaného jedinca alebo skupiny. To sa v spoločenskom živote prejaví s odstupom času ako korupcia, násilie, obohacovanie sa, vyhlasovanie vojen ale aj devastácia životného prostredia, kultúrneho dedičstva a celkového stavu našej planéty Zem. Metóda ReMe, pod tlakom vierohodných podkladov a odbornej argumentácie, dokáže v predstihu odhaliť nežiaduce prejavy a praktiky.  Metóda ReMe, v spojitosti s filozofiou, ktorá vo vzájomných vzťahov uprednostňuje spoluprácu, lásku, úctu a schopnosť vzájomne sa rešpektovať, vytvára priestor pre spoločný projekt Petra a Konniho. Peter Jahn a Konrad Scmidt chcú odkázať, hlavne mladým ľuďom, aby si všímali dianie vôkol seba. Vzdelávali sa a spoznávali im neznáme súvislosti. Aby hľadali cesty k vierohodným informáciám a dôkladne analyzovali obsah požiadaviek od subjektov, ktoré žiadajú ich vyjadrenie sa. Pomocou ReMe svoje ÁNO alebo NIE, dokážu povedať jednoznačne i s vyjadrením stupňa istoty takéhoto rozhodnutia. V ňom najdôležitejším kritériom musí byť dopad na planétu ZEM. Vojna ním určite nie je!

Z prostriedkov fondu bude zabezpečené a hradené:

a)  Odkúpenie dostupných výtlačkov publikácie: Reflexná Metóda a manuál reflexnej analýzy SWOT, od jednotlivcov a organizácií, za vzájomne dohodnutú cenu. Cieľom je zabezpečiť dostatok kvalitného študijného materiál pre občanov, ktorí požiadajú fond o účasť na školení spojenom s tréningom.

b)  Dotovanie školení „Využitie reflexného analyzátora UAreme v praxi“ spojených s tréningom. Školenia budú zabezpečované, do zániku fondu, lektorským tímom vedeným Petrom Jahnom, autorom ReMe. Lektorský tím, podľa požiadaviek správnej rady fondu, pripraví tému školenia tak, aby tréning naplnil očakávania cieľovej skupiny. To umožní záujemcom získať potrebné zručnosti na používanie aplikácie UAreme v praxi. Lektori sa vzdávajú honoráru za túto činnosť, ak občan poskytol finančný dar v prospech fondu. Z prostriedkov fondu budú hradené nutné náklady na dopravu, stravu, ubytovanie a študijný materiál vrátane publikácie. Prednosť na zaškolení majú zamestnanci školstva, miestnej samosprávy a študenti vysokých škôl.

c)  Náklady na distribúciu výtlačkov publikácie ReMe pre občanov, ktorí ako protihodnotu za poskytnutý finančný dar, vo výške 50,- € a vyššej, požiadajú správnu radu fondu o zaslanie publikáciu formou dobierky na nimi uvedenú adresu.

d)  Preplatenie nákladov lektora za individuálne zaškolenie občana, ktorý požaduje inštruktáž o využití reflexného analyzátora UAreme v praxi. Občan musí byť darcom fondu.

3.  Filozofia UBUNTU, prezentovaná Nelsonom Mandelom, má základ v osobnom konaní a správaní sa. V ňom by nemali byť túžby a želania realizované na úkor obmedzovania slobôd a blaha iných. Filozofia odsudzuje aktivity, ktoré prinášajú strach, nešťastie, smrť. Ktoré prinášajú ohrozenie existencie bytia na našej planéte Zem! Z prostriedkov fondu budú hradené tlačové materiály s tematikou podporujúcou túto filozofiu.

4.  Kritické myslenie dokáže vierohodnou argumentáciou oddeliť klamstvo od čestnosti, múdrosť od hlúposti, podstatné od nepodstatného. Podmienkou je túžba občana poznať súvislosti, vzdelávať sa, poznávať nepoznané, chcieť si overovať správnosť svojho konania. Základom je silná osobná záporná spätná väzba. Iba tak je možné dospieť k zodpovednému rozhodnutiu o tom, či poviem svoje ÁNO, NIE, alebo či sa rozhodnem vzdať svojho vyjadrenia pre nedostatok poznania. Je to hlavný cieľ Posledného projektu Petra a Konniho zaostrený na generáciu mladých. Z prostriedkov fondu budú hradené tlačové materiály s tematikou podporujúcou tento cieľ.

Čl. IV

Určenie okruhu osôb, ktorým môžu byť poskytnuté prostriedky fondu, a označenie územia, v rámci ktorého budú poskytované

1) Fond je neziskovou právnickou osobou, ktorá združuje peňažné prostriedky určené na všeobecne prospešný účel prezentovaný prioritne na území Slovenska, s čiastočným ovplyvnením populácie Európskej únie a to:

a)   implementovaním kritického myslenia a filozofie UBUNTU v duchu zvyklostí a tradícií Slovenska do prostredia miestnej samosprávy, školstva a spoločenských organizácií.

b)   osobou jednotlivca, filantropa, mierového aktivistu Konráda Schmidta, ktorý napriek svojej chorobe venuje všetok svoj zostávajúci čas bytia k tomu, aby nám zanechal posolstvo o tom, že Zem, je tým najlepším miestom na svete. To si musíme spoločne chrániť a nie si ho ničiť.

2) Prostriedky fondu nesmú byť použité na podnikanie a na financovanie činnosti politických strán a hnutí.

3) Ak fyzická alebo právnická osoba poskytne fondu dar, alebo príspevok na konkrétny účel, fond je oprávnený ho použiť na iný účel len s predchádzajúcim písomným súhlasom tej osoby, ktorá dar, alebo príspevok, poskytla.

4) Výnos z verejnej zbierky môže fond použiť len na účel, na ktorý sa verejná zbierka usporiadala, a vo vymedzenom rozsahu na správu fondu.

5) Osoba, ktorej fond poskytol prostriedky z rozpočtu fondu, je povinná

a)    použiť prostriedky len na účel, na ktorý jej boli poskytnuté

b)   na požiadanie fondu do 3 mesiacov preukázať, že prostriedky poskytnuté fondom použila na určený účel.

c)    Prevodom finančného daru na osobný účet Konrada Schmidta podľa článku III, bod 1., odsek d) tohto štatútu sa má za to, že odsek b) tohto bodu bol naplnený. Podmienkou obdarovaného je splniť si, po prijatí daru, v mieste svojho bydliska všetky daňové povinnosti súvisiace s prijatím daru. O tomto bude obdarovaného informovať správca fondu.

6)  Prostriedky fondu určené na financovanie všeobecne prospešného účelu nemôžu byť poskytované jeho zriaďovateľovi, členom orgánov fondu a ich blízkym osobám a ani členom orgánov právnických osôb, ktoré poskytli fondu dar alebo príspevok.

7)  Správca fondu je povinný požadovať od osoby, ktorej boli poskytnuté prostriedky, ich  vrátenie, ak nebola splnená povinnosť preukázania, že prostriedky poskytnuté fondom boli  použité na určený účel.

Čl. V

Orgány fondu

Orgánmi fondu sú:

a)  správna rada

b)  správca

c)    revízor

Čl. VI

Správna rada

1)  Správna rada je najvyšším orgánom fondu. Do výlučnej pôsobnosti správnej rady patrí:

a)        schvaľovanie rozpočtu fondu a rozhodovanie o použití prostriedkov fondu,

b)        schvaľovanie ročnej účtovnej závierky a výročnej správy fondu,

c)         rozhodovanie o zlúčení, splynutí a zrušení fondu,

d)        určenie výšky výdavkov fondu na jeho správu,

e)        vykonávanie zmien štatútu fondu,

f)          voľba a odvolanie revízora,

g)        voľba a odvolanie správcu fondu,

h)        vymenovávanie likvidátora.

2) Členom správnej rady môže byť len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Za bezúhonného sa nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.

3)  Členom správnej rady nemôže byť osoba, ktorej sa poskytujú prostriedky fondu.

4) Správna rada má dvoch členov. Funkčné obdobie členov správnej rady je jeden rok.

5) Členov správnej rady, revízora a správcu menujú zriaďovatelia na prvom rokovaní správnej rady. Prvé rokovanie zvoláva správca do 30 dní po prijatí rozhodnutia o zaregistrovaní fondu.

6) Členstvo v správnej rade je dobrovoľnou a neplatenou funkciou. Členom správnej rady patrí náhrada preukázaných výdavkov, ktoré im pri výkone funkcie vznikli.

7) Na čele správnej rady je predseda, ktorý zvoláva schôdze správnej rady a predsedá im.  Predsedu správnej rady vymenúvajú a odvolávajú zriaďovatelia. Predseda správnej rady zvolá správnu radu najneskôr do 30 dní, ak o to požiada tretina členov správnej rady alebo správca.

8)        Správna rada sa schádza spravidla každých 6 mesiacov, najmenej však raz za rok a tiež vtedy, keď ju zvolá predseda alebo zriaďovateľ fondu.

9) Správna rada je schopná uznášať sa, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jej členov. Na  prijatie rozhodnutia je potrebný súhlas všetkých prítomných členov. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu.

10)  Na prijatie rozhodnutia o zlúčení, splynutí alebo zrušení fondu je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov správnej rady.

11)  Členstvo v správnej rade zaniká:

a)   smrťou,

b)   uplynutím funkčného obdobia,

c)    odstúpením,

d)   odvolaním pre nezáujem člena o prácu v správnej rade, za ktorý sa považuje neospravedlnená neúčasť na troch po sebe idúcich zasadnutiach, alebo pri nesplnení predpokladov podľa ods. 3 tohto článku.

12)  Z rokovania správnej rady sa vyhotovuje zápisnica, ktorú fond uchováva po dobu piatich rokov.

Čl. VII

Správca

1) Správca fondu je štatutárnym orgánom fondu, riadi jeho činnosť a koná v jeho mene. Rozhoduje o všetkých záležitostiach, ak nie sú zákonom o neinvestičných fondoch, zriaďovacou zmluvou alebo štatútom vyhradené do pôsobnosti iných orgánov fondu.

2)  Správcu fondu volí a odvoláva správna rada. Funkčné obdobie správcu je jeden rok.

3)  Za správcu môže byť zvolená fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.

4)  Funkcia správcu je nezlučiteľná s funkciou revízora.

5)  Správca fondu je oprávnený zúčastňovať sa na rokovaniach správnej rady s poradným hlasom.

6)   Správna rada odvolá správcu, ak:

a)    bol právoplatne odsúdený za trestný čin spáchaný v súvislosti s výkonom funkcie správcu, alebo za úmyselný trestný čin,

b)   stratil spôsobilosť na právne úkony, alebo jeho spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená,

c)    o to sám požiada,

d)   nie je schopný podľa lekárskeho posudku zo zdravotných dôvodov vykonávať túto funkciu dlhšie ako pol roka,

e)   neplní si povinnosti správcu, alebo opakovane nevykoná v dohodnutej lehote  nariadenia a úlohy určené uznesením správnej rady.

7)   Návrh na voľbu a odvolanie správcu môže podať člen správnej rady.

8)  Funkciou správcu môže byť poverený aj člen správnej rady.

Čl. VIII

Revízor

1)  Revízor je kontrolným orgánom fondu.

2)  Ak majetok fondu je vyšší ako 100.000,- eur musí správna rada fondu zriadiť dozornú rada. Ak nie je zriadená, jej pôsobnosť vykonáva revízor.

3)  Revízor:

a)    preskúmava ročnú účtovnú závierku a výročnú správu o hospodárení,

b)   kontroluje vedenie účtovných kníh a iných dokladov,

c)    upozorňuje správnu radu na zistené nedostatky a podáva návrhy na ich odstránenie,

d)   navrhuje zvolanie mimoriadneho rokovania správnej rady, ak si to vyžaduje dôležitý záujem fondu.

4)  Funkčné obdobie revízora je jeden rok. Revízora volí a odvoláva správna rada. Prvého revízora menujú zriaďovatelia fondu.

5) Revízor je oprávnený nahliadnuť do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti fondu a kontrolovať, či účtovné záznamy sú vedené v súlade so skutočnosťou a či sa činnosť fondu uskutočňuje v súlade so všeobecne záväznými predpismi, zriaďovacou listinou a štatútom.

6) Funkcia revízora je dobrovoľnou a neplatenou funkciou. Revízorovi patrí náhrada preukázaných výdavkov, ktoré mu pri výkone funkcie vznikli.

7) Na zánik funkcie revízora sa primerane použijú ustanovenia o zániku členstva v správnej rade.

Čl. IX

Majetok fondu a jeho nadobúdanie

1)  Majetok fondu tvoria vklady zriaďovateľov a ďalšie peňažné prostriedky, ktorými sú:

a)   peňažné dary a príspevky od fyzických a právnických osôb,

b)   príjmy z verejných zbierok,

c)    príjmy z lotérií a iných podobných hier,

d)   príjmy z organizovania kultúrnych, vzdelávacích, spoločenských alebo športových akcií,

e)   príjmy z predaja vlastnej literatúry podporujúcej účel fondu,

f)     úroky z peňažných vkladov v bankách,

g)   príjem z likvidačného zostatku iného fondu,

h)   dedičstvo v peňažnej forme alebo príjem z predaja dedičstva získaného v inej forme,

i)     príjmy zo štátnych dlhopisov.

2)  Fond môže vlastniť programové a hardvérové vybavenie nevyhnutne potrebné na jeho správu v rozsahu:

a)      Jeden kus notebook,

b)      OS W10, programové vybavenie MS Office.

3)  Príjmami fondu môžu byť aj dotácie zo štátneho rozpočtu, rozpočtu štátneho fondu alebo rozpočtu obce.

4)  Dotácie zo štátneho rozpočtu sa môžu fondu poskytnúť na rovnaký účel iba z jedného miesta spravidla toho, ktoré má vzťah k prevažujúcej činnosti fondu. Z dotácií zo štátneho rozpočtu sa nemôžu uhrádzať výdavky na správu fondu.

Čl. X

Výdavky fondu a obmedzenie výdavkov na správu fondu

1)  Výdavkami fondu sú:

a)   výdavky na financovanie účelu fondu v súlade so štatútom fondu,

b)   výdavky na správu fondu.

2)  Výdavky fondu podľa ods. 1, písm. a)  sa rozpočtujú podľa jednotlivých cieľov a spôsobu použitia. Môžu sa rozpočtovať aj podľa subjektov, ktorým sa poskytujú.

3) Výdavky na správu fondu podľa ods.1. písm. b) zahrňujú všetky výdavky fondu za účtovné obdobie súvisiace so správou fondu, vrátane mzdových prostriedkov a odmien vyplácaných zamestnancom fondu a náhrad výdavkov vyplácaných členom jeho orgánov, ktoré im vznikli pri výkone ich funkcií.

4)  Výšku výdavkov fondu na správu určuje správna rada na každý účtovný rok, najviac 15 % celkových výdavkov fondu za účtovné obdobie.

5) Výdavky za vykonaný štatutárny audit, výdavky na zisťovanie spôsobu použitia prostriedkov fondu a úhrady za zverejnenie údajov zapisovaných do registra sa do takto určenej výšky výdavkov na správu fondu nezapočítavajú.

Čl. XI

Rozpočet fondu a účtovníctvo

1)   Fond hospodári podľa schváleného rozpočtu.

2)  Rozpočet fondu obsahuje všetky rozpočtové príjmy a výdavky fondu. Rozpočet fondu sa zostavuje a schvaľuje na príslušný kalendárny rok.

3)   Návrh rozpočtu predkladá na schválenie správnej rade správca najneskôr mesiac pred začiatkom kalendárneho roka, na ktorý sa rozpočet zostavuje. Správna rada schváli rozpočet fondu najneskôr do 31. marca  kalendárneho roka.

4)   Fond vedie jednoduché účtovníctvo v zmysle § 9, odseku 2, písmena d, zákona 431/2002 Z.z. (zákona o účtovníctve).

5)  Ročnú účtovnú závierku musí overiť audítor, ak úhrn celkových príjmov a výdavkov fondu za kalendárny rok prevýši sumu 200 000,- EUR.

6)  Fond uloží ročnú účtovnú závierku overenú audítorom podľa odseku 5 vo verejnej časti registra účtovných závierok najneskôr do 15. apríla 2023

Čl. XII

Výročná správa

1)   Fond je povinný vypracovať výročnú správu za uplynulý kalendárny rok vždy do 31. marca.

2)  Výročná správa fondu obsahuje:

a)   prehľad činností vykonávaných v hodnotenom období s uvedením vzťahu k účelu fondu,

b)   ročnú účtovnú závierku a vyhodnotenie základných údajov v nej zahrnutých a výrok štatutárneho audítora k nej, ak vznikla povinnosť jej overenia štatutárnym audítorom,

c)    prehľad o daroch a príspevkoch poskytnutých fondu,

d)   prehľad príjmov podľa zdrojov a ich pôvodu,

e)   stav majetku a záväzkov fondu k 31. decembru,

f)     celkové výdavky v členení na výdavky podľa jednotlivých druhov činností fondu a osobitne výšku výdavkov na správu fondu,

g)   zmeny vykonávané v štatúte a v zložení orgánov, ku ktorým došlo v hodnotenom období,

h)   ďalšie údaje, ktoré určí správna rada.

3)  Fond uloží výročnú správu uplynulého roku do verejnej časti registra účtovných závierok najneskôr do 15. júla následného roka.

Čl. XIII

Zrušenie, zlúčenie, splynutie, zánik fondu a spôsob majetkového vyrovnania  pri zrušení fondu

1) Fond sa zrušuje:

a)      uplynutím času, na ktorý bol zriadený,

b)      dosiahnutím účelu, na  ktorý bol zriadený,

c)      dňom uvedeným v rozhodnutí správnej rady o zrušení fondu,

d)      rozhodnutím správnej rady  o zlúčení alebo o splynutí fondu,

e)      dňom uvedeným v rozhodnutí súdu o zrušení fondu, inak dňom, keď toto rozhodnutie  nadobudlo právoplatnosť, 

f)       vyhlásením konkurzu alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku.

2) Súd môže na návrh štátneho orgánu alebo osoby, ktorá osvedčí právny záujem, rozhodnúť o zrušení fondu a jeho likvidácií, ak fond

a)      závažným spôsobom porušil alebo opakovane porušuje ustanovenia štatútu a všeobecne záväzných právnych predpisov,

b)      v období dlhšom ako dva roky neplní účel, na ktorý bol zriadený, alebo dosiahol účel, na ktorý bol zriadený a nebol podaný návrh na jeho výmaz z registra. 

3)  Pri zlúčení prechádza majetok zrušeného fondu na fond, s ktorým sa fond zlúčil alebo na  nadáciu, s ktorou sa fond zlúčil.

4)  Pri splynutí prechádza majetok fondu na fond vzniknutý splynutím alebo na nadáciu   vzniknutú splynutím.

5) Fond zaniká ku dňu výmazu z registra. Jeho zániku predchádza zrušenie s likvidáciou alebo  bez likvidácie.

6) Likvidácia sa nevyžaduje, ak peňažné prostriedky fondu prechádzajú na iný fond alebo na nadáciu po zlúčení alebo splynutí.

7)  Likvidačný zostatok môže byť prevedený len na iný fond alebo nadáciu.

8) Odmenu likvidátora určí ten, kto likvidátora vymenoval.

9)  Náklady likvidácie sa uhradia z majetku fondu.

10) Na zrušenie fondu s likvidáciou, alebo bez likvidácie a na zánik fondu sa použijú primerane ustanovenia Obchodného zákonníka o zrušení a zániku obchodných spoločností, ak zákon o neinvestičných fondoch neustanovuje inak.

Čl. XIV

Záverečné ustanovenia

1) Zriaďovatelia rozhodli, že pre prípad ich smrti, resp. zániku, prejdú tieto oprávnenia na ich zákonných dedičov, resp. právnych nástupcov.

  

Na Králikoch dňa 7. februára 2022 zriaďovatelia fondu:

 

Peter Jahn

Peter Patúš

Peter Pyšný